برای اینکه بدانید آخرین ایلخی چی ایران چه کسی است ، ساده ترین و بهترین راه اقتباس و برداشت از فرهنگ نام آوران معاصر ایران جلد دوم است که مطالبی در مورد ایشان نگاشته است:

دکتر محمد تقی ابراهیم پور

     درمیانه ی سال  های1327 –1332 دوره ی دکترای دامپزشکی را آغاز و به پایان رسانده است. دوره ی بازرسی مواد غذایی ( بهداشت شیرو گوشت ) را در امریکا از سال 1338 ودوره ی کارشناسی ارشد رشته ی علوم اجتماعی را در سال 1343 از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده است.  
آثار مکتوب نامبرده در رشته های مختلف ادبیات فارسی ، داستان و داستان برای جوانا ن و فرهنگ و واژه نامه های فارسی – کردی و کردی–فارسی و کردی-انگلیسی و ترجمه های مختلف از کتا ب های آموزش سوارکاری( سوارکاری، درساژ، پرش  و مسابقات صحرایی)  وسیله ی مؤسسات ملی و دولتی چاپ و منتشر کردهاست. کتاب نامدار " اسب"  وسیله ی دانشگاه صنعتی اصفهان و واژه نامه هارا انتشاراتی ققنوس وسایرانتشاراتی هابه چاپ رسانده اند. انتشارمجله ی دامپزشکی ارتش و  شماره های آغازین انجمن سلطنتی اسب از کارهای ایشان  می باشد.

فیس بوک facebook

تلگرام telegram

اینستاگرام instagram

خانه

حرف زدن با اسب - بحث و تن صدا

امتیاز کاربران
نوشته شده توسط Super User
بازدید: 194

بحث -  اگر چنین است و اسب کلمات زبانی را هم یاد می گیرد پس بیاییم و به  او زبان یاد بدهیم ، نه دیگر نمی  شود  اولاً  سیستم بیولوژیک شنوایی و گویایی اسب قادر به اجرای آن نیست ثانیاً ما حروف را  با هم ترکیب می کنیم و از آن کلمه می سازیم  با آن ها چکار کنیم ؟ اسب ترکیب حروف را در نمی یابد

تٌن صدا –تن صدا  هم مهم است، فوق العاده مهم است. کلماتی مانند  خوب است، خوب بود، بارک اله......همراه  با  نوازش گردن، اطراف  نرم لاله ی گوش در حال کار و سواری، این نقاط ، استخوان پیشانی حتی میان دو دست همراه ادای کلمات مشوق با نوایی نرم و ملایم اسب را سر ذوق می آورد . معلوم نیست کلمات را با  حروف آن می فهمد یا نه آن را دوست دارد برعکس  کلمات  بد، اسب تنبل ...........را با خشونت بر زبان آوردن حیوان را بیدار و آزرده نگاه می دارد عمده این است که می فهمد شما  سوارکار ، او را داوری   می کنید و در مرحله ی دوم از کدام خوشتان می آید و از کدام بد و شما  می توانید به این وسیله هوش او را اندازه بزنید و توانایی  بدنی او را حتی ضریب هوش او را بسنجید با ترازو میزان خودتان.

 

حرف زدن با اسب چشم و گوش

امتیاز کاربران
نوشته شده توسط Super User
بازدید: 160

Related image

چشم -  چشم انسان منعکس کننده ی حالت روانی اوست و بسیار زود همراه تغییرات بدنی و عواطف تغییر حالت میدهد اگر عصبانی است اگر خوشحال است، نا امید،.........اسب این گونه نیست تنها در یک مورد دیده ام که اسب حرکت آدمی را که از جلو رویش عبور می کرد با چشم تعقیب کرد و این کار را با هر چیز و هر کس که از آن جا می گذشت اعمال می کرد. کره ی چشم اسب کمتر حرکت می کند در حالی کهآناتومی آن با چشم انسان فرق زیادی ندارد بنابراین جز دیدن حرف بدنی و کلامی برای اسب   نمیشنا سیم.

گوش-  برخلاف چشم، گوش نقش مهمی در جهت بیان و گویایی اسب ادا می کند  از همه مهمتر حال  اسب را در زمان و مکان معین و نشان می دهد   تقریباً همه ی  مردم می دانند گوش خواباندن اسب به عقب یعنی اعلام خطر و وقتی گوش ها  بین خوابید گی و افتادگی است یعنی وضع عادی است و مشکلی نیست می تواند شما  را پذیرا باشد. اگر گوش همچنان درحال عادی باقی ماند یعنی به شما گوش می دهم و آماده ی اجرای  اوامر هستم ا گر سوار بر اسب هستید  او فرامین لفظی و بخصوص بدنی شما را  به  خوبی و بهتر در می یابد و به آن ها عکس العمل نشان می دهد اگر فکر می کنید که وقتی حرف می زنید او گوش می دهد و می فهمد اشتباه می کنید اسب زمزمه ی صدا ی شما را می شنود اما نمیفهمد  چه می گویید . پیش می آید که پاره  ای کلمات را در می یابد حتی اجرا می کند .جوانی را دیدم که پس از عبور از مانع آخر یک  پارکور هرچند حروف یا علایم توقف را اجرا کرد اما اسب جوان و بی تجربه ای را که سوار بود نتوانست متوقف کند سرانجام با تکرار کلمه ی ایست آن را متوقف کرد. این روشی است که بچه ها هم با آن الفبا  و خواندن و نوشتن را یاد می گیرند ، رفلکس. در این جا هنگام تمرین حروف بدنی را اجرا  می کنی کلمه ی  ایست  را هم به آخر آن اضافه می کنی که اسب بایستد و می ایستد این اسب کل جریان را و منظور از اجرای آن را دریافته است اما چون جوان است فعلاً به  آن بخش کلامی توجه بیشتر دارد. اگر سوار بر اسب هستید  و با خود یا با  او حرف  می زنید  گوش را اندکی متوجه شما میکند اما از  کلمات شما  هیچ نمیفهمد  در عوض حال شما را در می یابد ، شادمان  هستید یا غمگین  یا متفکر بخصوص اگر زمزمه ای سر بدهید و جالب  این است که واکنش نشان می دهد و  به  تبع شما  تصمیم می گیرد تمرین روز را جدی اجرا کند یا به بازی و شوخی. پیش آمده است که تنها در کویر یا کوهستان سفر می کرده ام ، همینطور  که با قدم معمولی راه می سپردیم اسب لاله ی یک گوش خود را به سمتی  میچرخانید که هرچه نگاه می کردم و گوش می دادم جنبنده ای در آن سمت نبود اما پس از نیم تا یک ساعت حیوانی  یا آدمهایی گاهی   یک  گله  کبک  در همان سمت پیدا می شدند طبیعی است حکم کنیم که اسب صداهایی می شنیده و برای اطمینان از آن ها لاله ی گوش را متوجه آن سوی کرده است. به هرحال گویی گوش های اسب در بیشتر موارد کار زبان گویای آن را به عهده می گیرند وقتی برای کار آماده و قبراق هستند  گوش ها راست و مستقیم متوجه طرف می باشد چه یک حیوان که می خواهد  با او بازی کند یا سر به سرش بگذارد  یا با او جنگ و جدال راه بیندازد یا انسانی که می خواهد از او استفاده ی کاری کند یا بر او زین بگذارد

 

حرف زدن با اسب - گاز گرفتن

امتیاز کاربران
نوشته شده توسط Super User
بازدید: 214

 

گاز گرفتن – وقتی  کسی وسیله ی اسب گاز گرفته شد خوب گاز گرفته شده و در حق او کار ناصواب و رفتار خشن و کینه توزانه  انجام گرفته است اما اغلب چنین نیست . اسب به دلایل مختلف گاز می گیرد. گاز خود چند نوع است: عمیق  از سر خشم که هرچه سریعتر باشد خشمگینانه تر است و گاز شدیدتر. حالت بی خیالی عاشقانه . جالب است و به در خواست اسب گاز گرفته شده زمانی که دارای خارش شدیدی در ناحیه ای است – گاز نیمه عمیق یا محبت آمیز که غالباً  خبری و اشاره است – گاز لبی که خبری و محبت آمیز است

1-    گازهای عاشقانه. یک سیلمی ممکن است مادیان را با لب و بدون صدمه گاز بگیرد قبلاً گفته شد که گازهای عاشقانه بی خیالانه و عمیق است که همیشه این گونه نیست فقط در برخی از سیلمی ها دیده می شود برای رفع صدمه ای که ممکن است به گردن مادیان وارد آورد در زمان کشش روی گردن مادیان را با گونی یا پارچه ی ضخیم می پوشانند. در همه احوال گاز گرفتن ملایم یا سخت ، درخواست یا نوازش است و برای راضی کردن مادیان به کار گرفته می شود مادیان به آن عکس العمل  نشان می دهد. مادیان وقتی گاز گرفته شود سر را به طرفی می چرخاند و اسب را بو می کند آن گاه رد یا قبولی خود را نشان می دهد . مادیان ممکن است فقط سر را به دایره حرکت داده سیلمی را با لب بگیرد یا سر را دورانی  بچرخاند  و اسب را گاز واقعی و با دندان بگیرد، این دیگر امتناع کامل است. به هر صورت مادیان اگر حالت قبول کامل داشت اسب پهلو ها و تهیگاه او را با لب نوازش می کند یا گردن و پشتش را با  گازهایی  که هیچگونه صدمه ای به مادیان  نمی رسانند نوازش می کند

2-    گاهی گاز گرفتن چنان سنگین است که پوست را سوراخ می گند ولی  همین  هم فقط یک جنگ نیست      ( آماده باش  دخلتو   میارم  اگر مردی فرار نکن)

3-    گردن دراز شده به سرعت چرخیده  و دندان ها نشان داده شده و حمله به سوی سیلمی انجام گرفته و لی فقط  لب های بسته روی پوست اسب مورد حمله لمس می کند .

4-    اگر اسبی بازوی شما را بگیرد و بلند کند آنچنان که بازوی شما بشکند تازهاعلام  خطر کرده است ، جنگ چیز دیگری است. این مجموعه ی مکالمات و مبادلات بدنی اسب در کار عشقبازی است.

 

حرف زدن با اسب - سر و گردن زبان بیان

امتیاز کاربران
نوشته شده توسط Super User
بازدید: 237

سر و گردن و زبان بیان - از مهمترین عوامل بیان احساس و گفتگوی بدنی اسب است. گاهی خود به تنهایی پیام را  صادر می کنند و زمانی به مدد دیگر اعضاء. لب و منخرین برای نوازش کره ها و اسب های دیگر یا توجه دادن به موضوع معین به کار گرفته می شود. وقتی  یک اسب پوزه یا منخره اش را به شما یا اسب دیگر می مالد دوستی و نوازش خود را به شما ارائه می کند. لب و منخرین برای نوازش کره ها و اسب های دیگر یا توجه دادن به یک موضوع معین به کار گرفته می شوند. کره ای که می ترسد وبه طرفی فرار می کند مادیان لب و منخرین خود را به علامت نوازش وآرام کردن به او میمالد به معنای" نترس مادراین جاست"

 

حرف زدن با اسب - حروف

امتیاز کاربران
نوشته شده توسط Super User
بازدید: 167

Image result for talk with horse

حروف_ زبان بدنی حروف ویژه خود را دارد که عبارتند: سر – گردن - دستها و پاها – پشت و کمر -  پوزه – استخوان پیشانی – بینی  - گوش ها – چشم ها ، نواحی اطراف گوش ها و گردن و سر-   زبان - زیر دم – دم – شلاق – زبان سوارکار - پاشنه سوارکار - بدن سوارکار – نشیمن سوارکار- ساق سوارکار- کف پای سوارکار – دست سوارکار -  مهمیز – رکاب -  دستجلو – دهانه – آبخوری – هویزه  – شلاق هر کدام از این حروف دو حالت دارند : سبک و عادی.

برخی از این ادوات خود کلمه و جمله هستند مانند بنا گوش و گوش . وقتی اسب گوش را به پشت می خواباند عصبانی است یا دست کم ناراضی و آن را ابراز می دارد و وقتی بناگوش آن را می خا رانی  به او گفته ای دوستش داری، با او دوستی، امتحان را خوب پس داده است، از کارش راضی هستی............همه را یک جا می فهمد  

کاربرد حروف  توقفاجرای سبک کشیدن دستجلو این حرف به معنای استعلام و خبر است یعنی  می خواهیم توقف کنیم بعد سه حرف باهم اجرا می شود : کشیدن دستجلو و نگاهداشتن آن - فشردن کف جلو یا میانه ی پا به سطح رکاب( تکیه به رکاب)، دادن بدن به جلو- گفتن کلمه ی رمز مانند  هوله، ایست  و امثال آن.

اجرای این حرکات یا حروف باید صریح ، روشن و سریع ( خیلی سریع) باشند همچنان که گفتن و اجرا با زبان

نیم توقف حروف توقف به کار گرفته می شوند بدون امتداد دادن آن ها. دستجلو را     میکشیم و رها می کنیم.

یادآوری-  اغلب نکات  و تعاریف حروف گفته شده به اضافه ی مطالب زیاد دیگر در مدارس آموزش سوارکاری  به نام (کمک ها )  تدریس می شوند.

 

حرف زدن با اسب - زبان بدنی

امتیاز کاربران
نوشته شده توسط Super User
بازدید: 165

 

زبان بدنی

 

     آناتومی سیستم گویشی انسان ( به استثناای مغز و اراده و آموزش ویژه ) عبارت است از تعدادی عضلات  و استخوان نازک و ظریف  که همراه با تارهای صوتی و غضروف های حنجره به گونه ای چیده شده که لوله ای به وجود آورده اند که عبور هوا را با آموزشی که قبلاً  گرفته اند به اصوات معینی تبدیل می کنند. ترکیب این اصوات گویایی و زبان گویای آدم را فراهم می آورد. این سیستم در اسب هم چنین است با اختلاف قویتر و کلفت تر بودن ماهیچه ها و استخوان ها و تارهای صوتی و البته قالب کلی یعنی غضروف حنجره. با ویژگی های موجود اسب نمیتواند جز اصواتی  یکنواخت و از نظر ما بی معنی صادر کند  یا وسیله آنها مطلب و مقصودی را بیان و القا نماید.

 

انسان از اصوات حروف را ساخته است مثلاً وقتی هوا از گلو و از نزدیک عضلات و استخوان هایی که ازآن ها نام بردیم می گذرد با  هدایت به سوی بالا و غلطاندن  آن حرف  (خ ) را به وجود می آوریم و با به هم چسپاندن دو لب و جدا کردن با صدا از هم ( ب) را و از ترکیب این حروف کلمه را می سازیم و سرانجام جمله و کلام. حیوان قادر نیست چنین کند .

 

    در شرایطی که گفته شد اگر انسان بخواهد با حیوانی مانند اسب ارتباط پیداکند به معنایی  آن را تعلیم بدهد یا از آن استفاده ی خدماتی مانند ورزش و اسبدوانی  به عمل آورد باید حروف و کلماتی  یا زبانی به وجود بیاورد که بتواند با آن ارتباط را جور و برقرار کرده یا در حقیقت نیت خود را به اسب بگوید ، تفهیم کند و بتواند با همان زبان او را بیازماید و باز تعلیم بدهد چنین نوع ارتباط یا گفتگو یا بده بستان را زبان بدنی گویند.

 

 

صفحه1 از7

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 بعدی > پایان >>

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما یک مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

 

 

Get our toolbar!

Ilkhichi.com website reputation

خروجی سایت

شما اینجا هستید:   خانه
برای حمایت از ما امتیاز دهید