امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط Super User دسته: یاداشت
نمایش از 19 اسفند 1394 بازدید: 171
پرینت

       بزرگنمایی های تاریخی قسمت سوم

    این جا سؤال های زیادی پیش می آید اول این که چرا آقای گزنفن پیش از آمدن به ایران چنین نوشته ای در مورد تربیت اسب بیرون نداد. دوم این که نه پیش ازایشان و نه بعد ازایشان دریونان چنین نوشته هایی دیده و شنیده نشد سوم مگر ثابت نکردیم که اسب در ایران آخرین نقطه ی تکامل خود را گذرانید و اسب نسایی اولین نوعی از این دست است که امروز ما از آن استفاده ی کاری و ورزشی می کنیم؟ و غیر از این اسب دیگری با این شرایط بدنی و روانی در جهان به وجود نیامده است؟ اگر چنین است که چنین است ایرانی ها تا آن زمان  تجربه ی قرن ها مقابله و معامله با اسب را کسب کرده و به خوبی آموخته بودند  که آن را چگونه نگاهدارند و چگونه تربیت و استفاده کنند به زبان دیگر آن چه گزنفون نوشته یا روی کاغذ آورده همان است که از ایرانی ها کسب کرده و آموخته است آن چه ایرانی ها می دانستند و رسم نوشتن نمی دانستند یا کار را برای نوشتن سبک می پنداشتند و لی گزنفن که خود محصول فرهنگ دیگری بود که عادت یادداشت برداشتن از اتفاقات را درسر داشت یا به علقه ی تاریخ نویسی  آن را دارا بوده مرقوم کرده و باقی گذاشته است. اصلاً گرنفن سرداری که مسؤولیت زندگانی 10000 مرد جنگی را درشرایط بسیار سخت ، فقدان  کسی که آن ها را دعوت کرده است به گردن دارد بخصوص که می خواهد آن ها را سالم و زنده به کشور خود بازگرداند. چنین آدمی وقت تحقیق و بررسی در کار اسب و در محوطه و مانژ فعالیت کردن را قاعدتاً فاقد است. ازطرفی ده هزارنفر آدم بی کار در اختیار دارد بهتر نیست به چندتن از آن ها چنین مأموریتی عطاکند ؟ آنان یعنی این مأمورین در سطح پایینی هستند و به خوبی می توانند با سربازهای ایرانی  یامردم عادی تماس و ارتباط برقرارکرده اطلاعات کسب کنند، باشد اطلاعاتی در مورد تربیت اسب باش

           آقای واردی یک ایراد دیگر وارد آوردند : آن ها هم یعنی یونانی ها در آن زمان مردان و حکومت نیرو مندی بودند و تمام امکانات روز را که در آن زمان درخدمت ایران بود در اختیار داشتند . این جا هم یک بررسی ساده نشان می دهد که چنین نیست  سال ها طول کشیده که اسب تکامل یافته  تجربه ی حضور و در کنار و ناظر این تکامل بودن چیزی نیست که بلافاصله و لحظه به لحظه  به غرب منتقل شود  آن هم در مدت سالیان بسیار زیاد. ببینید در روم باستان نقش سنتور ها آدمیانی که بدن  اسب دارند  یا اسبانی که سر آن ها آدم است در مقابل نقش برجسته و نقر هایی که در دامنه ی جنوبی بر سنگ ها زده شده اند قراردارد آن که از چیزی تصوری دارد یا آن چیز را در مقابل خود می بیند و باآن سروکاردارد.

       درنهایت برای اثبات این که تکامل اسب ها ی با وزن متوسط که امروز کلیه ی اسب های سواری و ورزشی و زیبایی را دربر می گیرند و روزگاری به ارتش هم اختصاص داشتند فقط از یک راهرو، همان که به تولید اسب نسایی، ترکمن، کرد و عرب و احتمالاً  بارب   منتهی شده گذشته اند و ازدسته ای که درآغازتکامل به اروپا رفتند پدید  نیامده اند عقایدچند نفر از مسؤولین  تبارنامه ی  اسب تربرد را که در قرون 16-15 و 17 می زیسته اند در مورد اسب های موجود در انگلستان آن زمان می آورم.                                                      :     

     -  پریور-  از بزرگترین مسؤولان تبارنامه های قدیم است می نویسد: فهرست اسب هایی که دوک نیو کاسل در 1660  ارائه نموده است نشان می دهد که چگونه اگر یک صد سال هم به عقب برگردیم می بینیم که اسب مسابقات اسبدوانی آن روزهای انگلستان کاملاً از نژادهای شرقی چون عرب ، ترک و بارب بوده اند. 

   کروچ ( 1636) اسب های انگلیسی تنها به درد گاری می خورند

       بونگر( 1771) اسب انگلیسی در مقایسه با اسب عرب  و بارب ، پست و بی ارزش   با شانه  هایی خشک و کم کار و پاهایی بدون نرمش، سردوبی تفاوت، بی جان وبدون روح هستند

     اسمر (1741)  اسب خوب انگلیسی  دوخون درشتی است  با پاهای پشمالو، پوست کلفت  و موهای بلند.

نقش مانده ای ازدوران رومیان، سوارنظام ارتش روم را نقش کرده است ، سوارانی با زانوی خم کرده روی اسب به سبب کوتاهی مرکوب.

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

با مرا جعه به صفحه فیس بوک از مطالب دیگر نبز بهره مند شوید

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

Get our toolbar!

Ilkhichi.com website reputation

شما اینجا هستید:   خانه مطالب سایتیاداشت ها و تصاویربزرگنمایی های تاریخی اسب 3
برای حمایت از ما امتیاز دهید