امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط محمد تقی ابراهیم پور دسته: اخبار و اطلاعات عمومی
نمایش از 13 آذر 1394 بازدید: 504
پرینت

سفر لرستان

گفته شده نادر شاه افشار سالیانه 12000اسب بابت مالیات از استان لرستان دریافت می کرده است . چطور نمی دانم . مالیات 5-6-7-10 % چه گونه اسب و به چه تعداد اسب در این سرزمین موجود بوده و سال بعد هم و سال بعد. مارفتیم دیددیم که نمی شود، این چنین نیست..

اراک -  گفتند در اراک چند راً س اسب وجود دارد آن هارا دیده اندو میکروچیپ زده اند که اگر شماهم  تأیید کرد ید شناسنامه در ردیف اسب های کرد و گرنه در ردیف اسب های فلات ایران برای آن ها صادر شود مارفتیم ، دیدیم ، کرد نبودند.

خرم آباد  -  آباد باد از آخرین باری که این شهر را دیده بودم بسیار آباد تر و زیباتر  شده بود. شهر هنوز در پای مخمل کوه و درمیان جنگل بلوط مانده از باستان سرزنده و شاداب می گشت و می گذراند.   راجع به اسب یک روز و نصف روز را در شهر گذراندیم آقای کرمی  که سمتی هم در هیچ کجای فدراسیون نداشت و معلمی آزاده بود که خود یک دو اسب از همان گو.نه که دیگران داشتند مالک بود کار هدایت ما و تجمع اسب ها را فراهم آورد ه بود و الحق مأموریتش را خوب انجام داده بود . مجموعه ای اسب  را دیدیم که در پایان  روز من اعلام کردم " کاشکی نمی دیدیم" گفتی آن هارا  الک کرده و بدترین و ضعیف ترین  و کوتاه ترین آن ها را انتخاب و ارائه  کرده بودند. حتی یک اسب کرد خالص در میان آن ها نبود می گفتند اصفهانی ها آمده اند و همه را خریده و برده اند و آن چه مانده باقیمانده و  زباله ی آن هاییست که موجود بوده  در روز اول بیش از 150 رأس اسب بازدید شد که به به 26 رأس آن ها میکروچیپ زده شد. این ها هیچ کدام  اسب کرد نبودند . به دقت به آن ها تفهیم شد   که نه زبده و قابل انتخاب بلکه اسب های دوخونی که گفتی سیلمی آن ها یک اسب عرب دست دوم بوده می باشد.

          همه چیز به خود آن ها گفته شد . چه اسب هایی دارند ،  چرا این گونه شده است. چه چیز باید داشته باشند تا مورد قبول باشند. تعداد نرهایشان بسیار بیش از ماده هایشان بود می نمود که انتخاب شده و خریداری شده و برده شده اند.به آنان  حالی کردیم که نرها جز بارکشی به هیچ درد نمی خورند زیرا به این دلیل که ناخالص هستند نمی توانند سیلمی باشند. به دقت به آن ها تفهیم شد که یک گونه میکروچیپ دیگر هم وجود دارد، شماره هایی به نام اسب ها فلات ایران ، آن ها نپذیرفتند..

اسب های عرب آقایی به نام مصطفی نژاد در تهران به من مراجعه کردکه تعداد زیادی اسب عرب خالص در لرستان موجود است که بلا تکلیف و بدون شمار و شناسایی می باشند. این مطلب را هم گویا به عرض آقای کاظمیان دبیر فدراسیون در تهران رسانده بود.. من در جواب آقای مصطفی نژاد گفتم " من می آیم ببینم اگر درست بود بدون هیچ تعهدی آن را گزارش می کنم"  یک روز در میانه ی آمد و رفت و حرف زدن ها دو رأس اسب به من نشان دادند که آن نبودند که گفته شده و من انتظار دیدن آن ها را داشتم . پرسیدم شما تعداد این اسب ها را زیاد گفتید و حالا این ها دوتا هستند و نه آن چنان عرب که ادعا داشتید. گفنتد تعداد خیلی زیاد است که من ندیدم یعنی دیده نشدند.  این موضوع را از آن جهت می نویسم  که می دانم این آقایان  ول کن نخواهند بود و ممکن است به نام این که من بازدید کرده ام یا احتمالاً آقای کاظمیان اظهار نظری کرده باشندادعا هایی مطرح سازند . من جز دو رآس اسب که می گفتند عربند چیزی ندیدم.

 تعداد اسبی که دیدیم و رد کردیم بسیار زیاد بود انتخاب شده ها به 50 رأس نرسید.. آقای مرادی اسب کرد را می شناخت ، ایشان و آقای ساکی سن اسب را از روی دندان تا 13-14 سالگی تشخیص می دادندو در این چند روزه کمک فراوانی به حال مابودند هم در جستجوی اسب و هم در تفهیم مردم.  آقای مرادی را برای کارگروه اسب کرد صالح می بینم

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما 4 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

با مرا جعه به صفحه فیس بوک از مطالب دیگر نبز بهره مند شوید

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

Get our toolbar!

Ilkhichi.com website reputation

شما اینجا هستید:   خانه مطالب سایتاخبار و اطلاعات عمومیسفرلرستان
برای حمایت از ما امتیاز دهید