امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط محمد تقی ابراهیم پور دسته: اخبار و اطلاعات عمومی
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 481
پرینت

 

آیا حیوانات با هم حرف می زنند؟

امروز جالب بود. هوا آفتابی ، خنک نه سرد. در ضلع شرقی پارک نیاوران جاده ی نسبتاً وسیعی است که بخش جنوبی را به میدان نیاوران وصل می کند. در کنار این خیابان عمومی که معمولاً اشغال اتومبیل ها از بالا به پایین و از پایین به بالا ست پیاده رو تر و تمیزی کشیده شده که تا جنوب و غرب پارک ادامه دارد. دوطرف پیاده رو درختکاری ودالان بسیار خرمی را به وجود آورده است.  امروز متوجه موضع  بسیار جالبی در این راه باریک و سرسبز شدم. دو کلاغ نمی دانم نر یا ماده یا نرو ماده در دقایقی که پیاده رو خلوت است و جز عابری چند در بخش جنوبی پیاده رو به سوی جنوب نمی روند، با سرعت بال زنان در کنارهم و در سطح کمر انسان به سوی آدمی  که به سوی جنوب می رود حمله می برند.  شخص مورد تهاجم جریان را می فهمد یانه به نظر من مهم است زیرا این دو پرنده طوری بال می زنند که حرکت آن ها صدا ایجاد و آدم را متوجه پشت سر خود کنند. در آخرین لحظه که شخص مورد تهاجم متوجه می شود یا بر می گردد یا راه خود را کج می کند  آن دو کلاغ از دو طرف فرارکرده و بدون اینکه به کسی بخورند یا زیانی برسانند از چپ و راست شخص پرواز کرده می گریزند  و این حرکت را چند دفعه در روز در آن شرایط خاص انجام می دهند، سربه سر گذاشتن و خندیدن، ترساندن دیگران و خندیدن....... .

              قضیه ی امروز مرا به یاد نوشته ی آقای جان لاک اسب شناس و متخصص انگلیسی می اندازد که نوشته بود: در یک روستا زندگانی می کردیم شبانه دو رأس اسب در یک پادوک نگاه می داشتیم که صبح  برآن ها سوار شده و هرکدام به سو ی کار روزانه ی خود می رفتیم. بعضی روزها که ما عصبی یا خیلی خوشحال بودیم اسب ها سر به سرما ن می گذاشتند و اغلب نیم ساعتی برای ما درد سر درست می کردند . این گونه بود که در یکی از چهار گوشه ی پادوک طوری می ایستادند که تصور می کردیم منتظرند به آن ها برسیم و به خارج هدایت کنیم  و زین بگذاریم و سوار شویم چون به هر حال این کار هر روز ما بود. اما در آن روزها اجازه می دادند به آن ها آن قدر نزدیک شویم که اگر دست دراز کنیم کلگی آن ها در دستمان باشد مانند هر روز، اما ناگهان هر دو از دوطرف پا به فرارمی گذاشتند و در گوشه ی دیگر به همان صورت می ایستادند و حرکت همچنان تکرار می شد تا زمانی که ما می خندیدیم یا خانم عصبانی می شد و فریاد می زد می روم شلاغ بیاورم تازه آن وقت هم صبر می کردند  تا دم در پادوک برود به آن جا که می رسید تسلیم می شدند.......

                برای اجرای چنین طرح هایی هرچند ابتدایی و ساده با ادبیات انسانی شرح و بیانی لازم است که هردو طرف اجراکننده آن رامورد بررسی و تفاهم و موافقت قرار دهند سپس به اجرا در آورند. این عامل تفهیم وتفاهم در حیوانات مثل ما زبان نیست پس چیست؟ چیزی است که ما انسان ها نمی دانیم. ما با اسب ها زبان بدنی داریم اگر می شد برای آن الفبایی نوشت آصول آموزش سوارکاری دگرگون می شد اما بین اسب ها چه می گذرد؟ با اندکی از حرکات اسب ها  در زبان بدنی بین آن ها آشنا هستیم اما آنچه بین خود آن ها در حالات مشکل تر می گذرد؟ حیوانات زبان ما را می فهمند . سگ و اسب دستورات لفظی و زبانی ما را اجرا می کنند پس ما؟

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما 6 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

 

 

Get our toolbar!

Ilkhichi.com website reputation

شما اینجا هستید:   خانه مطالب سایتاخبار و اطلاعات عمومیآیا حیوانات با هم حرف می زنند؟
برای حمایت از ما امتیاز دهید