امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط محمد تقی ابراهیم پور دسته: ژنتیک
نمایش از 29 فروردين 1393 بازدید: 590
پرینت

 

 حرکت محرک -تحریک- حرکت با محرک ایجاد می شود ومیزان آن به میزان محرک بستگی دارد . تمام اتفاقات تجربی که عادت و رفتار را به وجود می آورند با درگیری سیستم لمبیک  انجام و ضبط می شود. این سیستم با مغز و مخچه از طریق مخ مربوط می باشد . سیستم لمبیک دارای سه بخش است. یک بخش تحریکی که حرکات و محرک ها را تولید می کند یک بخش که کنترل و ملایم کننده است  و سر انجام یک بخش که مسؤول محرکات و عکس العمل  های شدید و ناگهانی می باشد.  برنامه های تحرک حیوان به وسیله ی محرکات محیطی ایجاد یا هدایت می شوند ماننددرجه ی حرارت، نور، طول روز، فاکتورهای اجتماعی و شرایط آن.. قطعا  محرکات  داخلی مانند اورمون ها. عوامل شیمیایی دراین کاردخالت دارند که گاه به طوردایم عمل می کنند وبا خواسته وحواس گرسنگیو تشنگی و جستجوی غذا و علایق ابتدایی دیگرشروع می شوند.ترس، عصبانیت و درد جزو عادات  اولیه هستند. باید عادات و رفتارهای جانبی که وسیله ی محرک های اصلی و در کنار رفتار های اولیه به وجود می آیند نیز توجه داشت  که در نتیجه ی هورمون هایی که مواد شیمیایی کوتاه  مدت هستند به وجود می ایند . بیشتر این هورمون ها در مراحل اولیه ی تولید عمل می کنند در مرحله ی ماندن و بودن آن ها کنترل کننده هستند.                                        

در این جا باید فعالیت های عصبی را به دو دسته تقسیم کرد. یک دسته اولیه ها هستند مانند گرسنگی و تشنگی و به  دنبال خوراک گشتن و ترس وخود تیماری و دیگر تیماری . دسته ی دوم محرکات  و حرکاتی هستند که در مدتی از سن حیوان وجود ندارند مانند تحرکات جنسی، تمایلات سیلمی  و مادیان و بلوغ. یکی از این مراحل محرکاتی است  که رفتارها را شکل می دهند. این محرک ها  حجم و اندازه ومقدار رفتار اسب  را تعیین می کنند که با حرکت و روابط  اجتماعی مربوط می باشد بعضی رفتار های زیستی مانند استراحت، مواظبت ازخود و تنظیم درجه ی حرارت هم از این دسته هستند به علاوه اشکال اتفاقی  و ناگهانی محرک ها . این ها محرکاتی هستندکه برای اتفاقات ناگهانی و ویژه  به کار می ایند و همچنین پاره ای اتفاقات شرطی مانند کارهایی که یک مادیان با کره ی اولین شکم حود         می کند و رفتار یک کره بعد ار اولین جفتگیری و سیلمی تازه ای که وظیف اش را شروع کرده است. مجموعه ی هرکدام ازین رفتارها ( قانون نو) نامیده می شود و برای هرکدام از این قوانین نو هورمون اختصاصی وجود دارد که ترشح می شود. کار اصلی این هورمون ها تحریک اعصاب است که در شرایط خاص خود رفتار معینی را بروز می دهند. این محرکات به طور طبیعی در شرایط عادی وجود ندارند ، شرایط که به وجود آید آن ها نیز فعالیت را آن ها نیز فعال می شوند

جریانات عصبی و ارتباطات عصبی از زمان جنینی تنظیم و ترتیب داده شده اندو طبیعی است که د ر همه ی افراد یک نوع مشابه باشند.  به این دلیل  ترشحات جنسی را همان سیستم عصبی که از پیش به وجود آمده است اداره می کند که البته ترشحات شیمیایی  و اورمون های جنسی  این فعالیت را راه می اندازند . پیام های عصبی  جنسی،   فصلی هستند و در شرایط عادی  و در جریان اهلی کردن و تعلیم دادن حیوان بروز نمی کنند . تنها موقعی که شرایط لازم به وجود می آید تظاهر می کنند مثلأ تومور تخمدان ممکن است ایجاد تحریک کند و مادیانی که دارای تومور تخمدانی است تظاهرات سیلمی نشان دهد  یعنی برعکس جنسیت خود این مادیان مانند سیلمی خود را جمع  و روی مادیان دیگر می رود. مشهود است که تأثیر این هورمون ها دایمی و برای تمام زندگانی نیست و به زودی از میان می روند هرچند ممکن است دو باره ترشح شوند.

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما 57 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

با مرا جعه به صفحه فیس بوک از مطالب دیگر نبز بهره مند شوید

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

Get our toolbar!

Ilkhichi.com website reputation

شما اینجا هستید:   خانه مطالب سایتژنتیکژنتیک حرکت - محرک - تحریک3
برای حمایت از ما امتیاز دهید