امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط محمد تقی ابراهیم پور دسته: ژنتیک
نمایش از 25 فروردين 1393 بازدید: 620
پرینت

کنترل داخلی

 در بخش پیشین راجع به تکامل اسب  نوشتیم که به جز آن که در سایت انتشار یافت به همت سینا به صورت کتاب هم در آمد و در اختیار عموم قرارگرفت اینک بخش دوم کتاب ژنتیک نه آن چنان که باید باشد بلکه آن چنان که مفهوم و قابل دریافت عمومی باشد  به نوشتن در می آید.  تا این جا به بحث اصلی ژنتیک اسب ورود نکرده ایم  و در حقیقت مقدماتی را بیان کرده و در این رشته گفتار خواهیم گفت که اگر تمایلی به مطالعه ی آن باشد برای فهمیدن مشکلی به وجود نیاورد. حقیقت این است که تخلیص و تجمع و ارزش فهمیدن این بخش به آن در شرایط موجود بسیار سخت و مشکل است . من این کار را شروع می کنم  امیدوارم توفیق پیداکنم . می دانم   از پس بخش های دیگر( مانند بخش اول) به خوبی بر می آیم برای این بخش هم تلاش لازم را  به  عمل می آورم باشد که نوشته ها مفهوم و مجموع باشند   

                              .                                                                                                                                                               

 بنیاد عصبی رفتار -  خاطره مهمترین پایگاه رفتار است . مکانیسم عمل مغز آموزش را برای زیستن  فراهم   می آورد. انواع خاطرات شناخته شده، سریع، کوتاه، متوسط و دراز مدت هستند. خاطره ی سریع فقط چند میلیونم ثانیه درمغز می ماند و فراموش می شود. خاطره ی کوتاه مدت مانند شنیدن یا دیدن یک  اعلام خطرچند دقیقه ای طول می کشد. متوسط  بیشتر از یک  ساعت  باقی می ماند و می توان آن را به خاطر آورد . خاطره ی طولانی مدت اجازه می دهد با جزئیات  به باد  بیاید و زمانی طولانی باقی بماند. درحیوانات خاطره ی طولانی مدت مناسب ترین نوع آن ها ست . بعضی عادات هرگز از یاد زدوده نمی شوند مانند ترس که گاهی به صورت ارثی هم در می آید . به طور کلی اطلاعاتی که حیوان درسنین پایین به دست می آورد آن را در مغز ذخیره   یا به شکل عادت در آورده آن را مکرر تکرارمی کند.                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 مغز بخشی از سیستم عصبی است که به عنوان جعبه ی سیاه یا منبع و انبار  حافظه و در حقیقت کنترل کننده ی اعصاب عمل می کند.. یاد آورمی شوم که درمغز ودیگر اعضاء مرکز یادگیری انبار و محوطه ای برای نگهداری وتجمع خاطرات وجود ندارد. هنوز مبهم است که خاطرات درکدام  نقطه یا محوطه یا سلول مغز جمع آوری می شود.             

نورون-  نورون هایا  سلول های عصبی پایه و اساس و آغاز بنای دستگاه عصبی هستند. برخی از این نورون ها از پیش در ژنتیک حیوان برنامه ریزی شده اند و بعدأ در زندگانی عادات و حرکات حیوان را اداره می کنند.

آکسون آکسون ها  زوائد، شاخه ها یا انشعابات  سلول های عصبی هستند که به صورت رشته هایی گاهی طویل و کلفت و زمانی نازک  عامل انتقال تأثیرات می باشند .

دندریت دندریت ها نیز زوائد سلول های عصبی هستند که ظریف و ریز هستند که گاهی باچشم دیده نمی شوند و بیشتر عامل انتقال تأثیرات در داخل سیستم عصبی می باشند. .

سیناپس محل اتصال،  نزدیکی یا نقطه ی تقاطع  انتقال دو رشته ی عصبی را می گویند.

نوروتولوژی علت شناسی اعمال اعصاب.

آنچه مربوط به عادت است و تظاهر خارجی دارد به هر حال آسان تر و از خارج قابل بررسی است اما همه ی این ها ریشه دراعصاب داشته به مطالعه و بررسی های عصبی نیازمند می باشند اعصاب در انجام و کنترل رفتاردخالت وتأثیر دارند. قسمت های اختصاصی وفعالیت ها که عادات و رفتار  را به وجودمی آورند از راه هایی که به مرکز اعصاب مربوط می شوند مشخص و بررسی می شوند. نمایش این رفتارها از پیش با قوانین ترشحات شیمیایی  قابل تنظیم شده اند. به این ترتیب بررسی این قوانین و کاربرد آن ها در عادات و رفتارهارا کنار عصب شناسی باید  موردتوجه و دقت قرار داد. .  کره ی تازه به دنیا آمده بعضی رفتارها  را نشان می دهد بدون این که یاد گرفته باشد. کره ی تازه به دنیا  آمده حساسیت زیاد  ندارد، درد را حس نمی کند  و پاره ای ازحساسیت ها را نداردزیرا سیستم و مراکز ابتدایی آن هنوررشد نیافته است.                                                                                                                                                                                                                                                                                  

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما 59 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

با مرا جعه به صفحه فیس بوک از مطالب دیگر نبز بهره مند شوید

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

Get our toolbar!

Ilkhichi.com website reputation

شما اینجا هستید:   خانه مطالب سایتژنتیک بخش دوم ژنتیک - کنترل داخلی
برای حمایت از ما امتیاز دهید