امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط محمد تقی ابراهیم پور دسته: اندام شناختی اسب
نمایش از 09 اسفند 1393 بازدید: 351
پرینت

مشخصات نژادی اسب کاسپین                                            

               تنوع ژنتیکی اسب کاسپین زیاد و هم اکنون انواعی از آن که از نظر فنو تیپ و مورفولوژیک با هم اختلافاتی دارند در اطراف و اکناف  دیده می شوند . در گذشته اسب هایی با اندام شناختی کامل شبیه اسب عرب دیده شده است ( مانند  اسب های تخت جمشید و استاد که در مراحل اولیه صادر شده اند)  حالا این گونه نایاب و بسیار اندک دیده می شوند. نوع دیگری با اندام شناختی اسب ترکمن بودند که حالا تعداد آن ها زیادتر شده واکثریت یافته اند.                                                                                                  

                به طور طبیعی تعداد زیادی از اسب های کاسپین موجود دارای اندام شناختی و قواره ی اسب های   عرب و ترکمن با اختصاصات جدا از آن  ها بوده  و اکثریت آن ها از این گونه اند. بنابر این بودن این که دنبال چنین گونه ای بگردیم به شرح ویژگی های نژاد ی اسب کاسپین پرداخته می شود.:                         

              مهم ترین اصل در یافتن زیباترین و مشخص ترین فرد این نژاد تناسب اندام های آن با همدیگر است که هر اختلال و انحراف آن ها یا یکی از آن ها  عیب شمرده شده و احتمالاً آن را از ردیف نژاد اسب کاسپین جدا می کند.  این اختلال و انحراف محتمل است زیرا  اخیراً انواع دیگری اسب کوتاه در اطراف استان یا داخل استان گیلان دیده شده است که به طور مشخص از این گونه یا نژاد جدا می باشند.( امیدوارم به زودی این انواع دیگر مورد بررسی و دقت قرارگیرد )                      .                                                      

 سر -  سر اسب کاسپین  سبک و زیبا و با گردن و سایر اندام ها تناسب  کامل دارد . سر سنگین  با عضلات گونه ای قوی و برجتسه یا بسیار ضعیف که سر را دراز نشان می دهند  از عیوب شمرده      می شود. ستیغ گونه ای ناچیز است  تا آن حد که اغلب دیده نمی شود.                                   .                                                       

گوش- گوش ها کوتاه با فاصله ی متناسب و دور از همدیگربوده و فعال و متحرک و نشانه ی هوشیاری اسب می باشند. تیز بودن انتهای گوش ها طبیعی بوده وعیب شمرده نمی شوند همچنان که اگر گوش ها نک تیز نباشند خطا شمرده نمی شود. طول متوسط گوش ها 11  ± 2  سانتی متر  میباشد .         .                                                                                                                                                    

 استخوان پیشانی نسبتاً پهن است و با شیب متناسبی به استخوان بینی متصل می شود.  

 منخرین به اندازه ی کافی توسعه یافته و قابل اتساع در زمان فعالیت می باشد .                       .                             

لب لب ها باعضلات قوی به هم چسپیده و در انتها یک پوزه ی نیمه مخروطی شکل و متناسب و زیبارا به وجود می آورند.                                                                                                                   .

استخوان فک پایین فاصله ی این دو استخوان رشد یافته و فضای کافی برای جای دادن اعضاء اولیه ی دستگاه تنفس به وجود آورده اند .                                                                                        

چشم چشم ها برجسته ، بادامی به رنگ های سیاه و قهوهای تیره و روشن و کهربایی.                    

اتصال گردن ظریف، زیبا و متحرک.                                              .                                             

گردن کشیده، منعطف و مستقیم یعنی در جهت طول بدن. در حالات مختلف تغییراتی می کند و در بعضی از آن ها حالت کمانی در انتدای پشت سر دیده می شود .                                                                    

 شانه -  هرچه شباهت اندام شناختی اسب کاسپین به اسب نژادترکمن بیشتر باشد زاویه ی استخوان بازو و شانه تنگ تر است و اگر با اسب عرب نزدیک باشد  باز تر می باشد. در همه احوال شانه با شیب مناسب به سینه و قسمت تحتانی خود اتصال یافته و در انتهای فوقانی جدوگاه متناسب و مشخص را نمایش می دهد .                                                                                               

سینه در امتداد طولی و عرضی رشد یافته است.                                                                           

بخش خلفی بدن -  کپل به تبع  شباهت اندام برجسته یا اندکی افتاده بوده در همه احول مطبوع و قابل قبول میباشد. در این بخش، اندام های حرکتی  از قواعد کلی نژادهای اسب تبعیت کرده و عضلات ران و شلوار به اندازه ی لازم رشد یافته و در عین ظرافت  چشمگیر و قوی می باشند .    

قد -  قد متوسط اسب کاسپین  117   ±  5   سانتی متر  است . تعدادی از اسب های بلندتر نیز مشاهده شده است  که باید در کاتاگوری دیگری قرار داده شوند. حد اکثر قد اسب های دسته بندی شده در این آیین نامه 125 سانتی متر می باشد.                                                                              

اندام های حرکتی موارد قابل توجه شیب مناسب بودن شیب بخلق است و خمیدگی اندکی بیشتر مفصل خرگوشی. طول میانگین  قلم  21  ±3   و محیط آن 16  ±  2 سانتی متر می باشد.                                

سم ها از جلو و عقب بیضی شکل بوده و در تمام قسمت ها محکم و قوی می باشد.                    

پوست پوست و موی اسب کاسپین طریف و نرم می باشد.  موها جز در هوای سرد که به صورت پو پششی دراز و بلند در می آیند همیشه یک نواخت و به صورت  طبیعی کوتاه  و شفاف می باشند و در موارد سوء تغذیه و سرما کلفت و تیره می نمایند.                                                                     

تعامل و اخلاق اسب کاسپین حرکات یورتمه و قدم و چها نعل را به طور طبیعی اجرا می کند و در صورت آموزش انواع آن هارا به صورت ها ی اختصاصی  به نمایش می گذارد. درکار پرش  خوبی سبک و توانا می باشد و کشدن گالسکه ها و گردونه ی سبک را به زودی و چابکی می آموزد.  حیوان بسیار خلیقی است و به خوبی با انسان و حیوانات دیگر آشنا و دوشت شده  و تعلیم پذیر میباشد .    .                                                                                                                                                                          

 

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما 55 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

با مرا جعه به صفحه فیس بوک از مطالب دیگر نبز بهره مند شوید

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

Get our toolbar!

Ilkhichi.com website reputation

شما اینجا هستید:   خانه مطالب سایتاندام شناختی اسبCaspian pony
برای حمایت از ما امتیاز دهید