امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط Super User دسته: اندام شناختی اسب
نمایش از 03 آبان 1393 بازدید: 441
پرینت

سینا آریانژاد

در ادامه تاریخچه اسب کرد

       بر آن بودیم تا با نوشتن  مقاله تاریخچه اسب کرد اطلاعات درست و کاملی در اختیار دوستداران قرار دهیم و تصورات غلط و اشتباه را از بین ببریم از جمله این تصورات که تا حدودی از تعصب مردم منطقه نشئات می گیرد در مورد دشت نساء و شکل گرفتن اسب نسائی در آن می باشد. همانطور که در مقاله خانم ماندانا خطیر و دوستان که نوشته بودند ، بر این باور دارند که دشت نساء در منطقه کنونی ماهیدشت کرمانشاه قرار گرفته و اسب نسائی در این دشت تکامل پیدا کرده و از اسب تورانی و آرین نام برده بودند. اگر چنین نژاد هایی وجود داشته پس لطفاً اطلاعاتی از آنها ارائه دهید سنگواره ، سندی یا بقایایی از آنها را

       همانطور که در مقاله قبل ذکر شده بود اسب های پلیوهیپوس که در جنوب روسیه ساکن بودند با مهاجرت به قسمت های جنوبی تر و ساکن شدن آنها در جنوب شرقی دریای خزر و با تکامل پلیوهیپوس ها به اسبی با قدی بلند تر ، سم های سیاه و سینه ای که در عرض رشد پیدا کرده بود و این تغیرات ناشی از تغیر اکو سیستم و شرایط آب و هوایی است. چون این منطقه که با تغیراتی امروزه آن را مازندران می خوانیم در زمان اشکانیان این منطقه ساتراپ مهم و شرایط خوبی را برای زندگی این اسبها داشته که به منطقه نساء در آن دوره شناخته می شده  و امروز ما این اسب ها را نسائی میخوانیم. با توجه به مهاجرت اسبهای اولیه از آمریکای شمالی و عبور از قطب و باب برینگ و رسیدن تدریجی به جنوب روسیه و جنوب شرقی دریای خزر و نگاه کردن به خط سیری که تقریباً 1میلیون سال به طول انجامید و توجه به تحقیقات دانشمندان و زمین شناسان این موجودات نمیتوانند به یکباره به غرب ایران رسیده باشند و از مناطق کم آب و علف به تنهایی عبور کرده باشند که اگر عبور می کردند آثاری از آنها یافت میشد. شادروان آقای پور داود استاد دانشگاه و ایران شناس در مقاله هایی از نام نساء در دوره اشکانیان گفته اند که مناطق بسیاری در ایران نام نساء داشته اند مانند جاهای فراوانی که امروز کلمه "آباد" پسوند آنهاست مثل علی آباد ، احمد آباد و... که هم اکنون نیز مناطقی در جاهای مختلف ایران با نام نساء خوانده میشود پس با این تفاسیر اشکانیان به دلیل مقابله با رومیان و نزدیک بودن به میدان جنگ به منطقه غرب کشور مهاجرت کرده و از اسبهایی که ما آنها را نسائی میخوانیم و در اطراف زندگی شان به فراوان یافت می شد برای بارکشی و سواری در جنگ از آنها استفاده می کردند و با ساکن شدن در غرب این اسبها به یکباره به منطقه غرب کشور منتقل شدند. منطقه یا دشتی که امروزه ماهیدشت میخوانیم شرایط خوب و علفزار های خوبی برای زندگی این موجودات را دارا بود و توانست جمعیت زیادی را از آنها در خود جای دهد و به دلیل ساکن شدن اشکانیان در این منطقه بعید نیست که نام نساء را برای آن انتخاب کرده باشند که این دلیل بر تکامل یافتن این اسب در این منطقه جغرافیایی نیست. باز تغیر اکوسیستم و شرایط آب و هوای و همچنین استفاده از آنها در کار جنگ از اسب نسائی اسبی مناسب کارهای پارتیزانی بو جود آورد که ما آن را با نام نژاد کرد میشناسیم و متاسفانه چند راس بیشتر از آنها باقی نمانده.

      دوست عزیزی درخواست کرده بودند که در رابطه با اسب کرد و مشخصات ظاهری آن بنویسیم که بارها در سایت و فیسبوک از آن نوشته ایم ولی باز هم برایتان مشخصات اسب کرد را مینویسیم.

      گردن ستبر با اتصال گردن و سینه بسیار قوی، سینه ای که در عرض رشد یافته و کپلی مستقیم و پر با یال و دمی انبوه، شکم در طول سینه قرار گرفته، قلم های نازک و کوتاه که نسبت به وزن بدن قلم ها نازک است، بالا و پشت بخلق مو دارد با سم های سیاه، پشتی کوتاه و مناسب، پوست کلفت با مو های زبر، صورت اخمو به همراه چشمانی خواب آلود، ستیغ گونه ها اشکار هستند، استخوان پیشانی صاف و مستقیم ، صورت این اسب مانند اسب ترکمن باریک و مانند اسب عرب پهن نیست به عبارتی صورتی کشیده دارد به همین علت فاصله دو گوش تنگ نیستو مانند عرب زیاد نیست این را درمقایسه با نژاد های ترکمن و عرب میگوییم گوش ها در زمان استراحت افتاده اند یعنی سیخ و مستقیم نیستند گوش ها دراز هم نیست بلکه کمی پهن هستند، پوزه و بینی کمی دراز هستند و لبها آویزان، و منخرین روی هم افتاده و شیار فک پایین برای جای دادن ابتدای دستگاه تنفسی که بنا بر شرایط کار و منطقه کاملاً رشد یافته است ، عضلات فک قوی و گسترده است که مشخصات ظاهری اسب کرد را بیان می کند که اکثر آن ها را از اسب نسائی به ارث برده است. اسبهای کرد به دو دسته تقسیم بندی شده اند که دسته اول را کرد افشار می خوانیم ، کرد افشار باستانی تر هستند و اندک تغیراتی را در خود انجام داده اند. دسته دوم اسبهای کرد جاف هستند که در بین ایل جاف شکل گرفته اند به دلیل نزدیک بودن و ارتباطی که از نظر داد و ستد با مردم و منطقه ای که اسبهای عرب به فراوانی بوده آمیختگی اندکی با نژاد عرب پیدا کرده اند و رو به شکل ثابتی رفته اند و چون ایل جاف نظام دهنده آنان بوده به اسب کرد جاف مشهور شده اند. خلق و خوی آرام مطیع و ساکت در زمان استراحت دارد و در هنگام سوار شدن به آن خود را پر توان و قوی نشان میدهد قبراق و آماده حمله این خصوصیت را در زمان به کار گیری آن برای کارهای پارتیزانی کسب کرده که اشکانیان از این روش پارتی و خصوصیت برای شبیخون زدن و حمله به ارتش روم استفاده میکردند که این خود در تکامل اسب کرد نقش داشته است مجموع این صفات اسبی با استقامت بالا و دست و پای قوی که امروزه میتوان از آن برای مسابقات استقامت استفاده کرد اسبی مناسب برای چوگان ، اسب مناسبی برای آموزش سواری و استفاده از آن برای پرش در رده های پایین.

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما 52 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

با مرا جعه به صفحه فیس بوک از مطالب دیگر نبز بهره مند شوید

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

Get our toolbar!

Ilkhichi.com website reputation

شما اینجا هستید:   خانه مطالب سایتاندام شناختی اسبدر ادامه تاریخچه اسب کرد
برای حمایت از ما امتیاز دهید