امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط محمد تقی ابراهیم پور دسته: نژاد شناسی
نمایش از 28 دی 1392 بازدید: 1848
پرینت

 

اسب های خون گرم

گفتیم که موضوع درجه ی حرارت خون اسب در میان نیست و یاد آور شدیم که دسته بندی اسب بر اساس وزن آن انجام گرفته است. در گذشته اصرار بر این بود که اسب ها به دو دسته ی خون گرم و خونسرد تقسیم شوند. این درست است اما بیشتر از سر ناچاری است زیرا مثلاً در دسته ی زیر 250 کیلو گرم  هم اسب خونسرد وجود دارد هم خونگرم . در این دسته برخی قابل سوار شدن هستند و می توانند اسب ورزشی به حساب آیند وبرخی جزحمل بار وکشش گاری های سبک کاری نمی توانند انجام دهند. همچنین است در میان اسب هایی که وزن آن ها از 600 کیلوگرم سر می زند یعنی در حقیقت جزو دسته ی سوم یعنی سنگین وزن های کشش به حساب می آیند اما شایسته ترین اسب ورزشی میدان های پرش با اسب و درساژ هستند. انواع هانورین و هلشتاین و.....از این دسته هستند. واژه ی نوبل یا اصیل که امروز به اسب های خون خالص عرب و تربرد اطلاق می شود آیا این امتیاز به اسب های خونسرد سنگین وزن خون خالص هم داده می شود اگر داده نمی شود، چرا؟ و مجموع این آگاهی ها تقسیم بندی های دیگری را  می طلبد هرچند  به صورت شاخه ای و فرعی که انجام  شده است. مثلاً در مورد پونی ها سیستم متریک دخالت داده شده و گفته شده است هر اسبی که زیر 150 سانتی متر باشد پونی به حساب می آید. تازه زیر این رقم هم دسته بندی هایی انجام گرفته  است که به نوبت خود اهمیت دارند. در  اسب های میان وزن چنان که گفته شد ورزش های پرش با  اسب  به سنگین وزن ها و مسابقا ت اسبدوانی را به میان وزن ها (تربرد)  و سبکتر ها را به چوگا ن  و سیرک اختصاص داده شده اند . دخالت برخی از این دسته ها در بخش های دیگرممکن و دیده می شود مانند پرش با اسب تربرد یا کار برد نوع سبک آن در بازی چوگان. 

     خون گرم و خونسرد هم یکی از این تقسیم بندی های عملی و استعاری است که برای شناسایی طبیعت اسب به کارگرفته شده است.کسی که چوگان بازی می کند نمی تواند از اسب سنگین  سود بجوید و کورس کار باید اسب خونگرم خریداری کند.                                                                                                                

به هرصورت اسب های خونگرم اسب هایی  هستند که بیشتر متوجه اطراف خود هستند اگر غریبه ای به باکس آن وارد شود عکس العمل نشان می دهند یا گوش ها را می خواباند ودندان ها را نشان می دهد یا پشت می کند که مواظب لگد من باش. در موقع تقسیم خوراک  سرو صدا راه می اندازد،چرا سهم مرازود نمی دهید چرا من را نفر اول قرار نمی دهید؟  قدرت آموزش بیشتری دارد و دیر فراموش می کند، زود تر دوست می شود و دیرتر از یاد می برد یعنی چیزی را که یاد گرفت از یاد نمی برد هرقدر آن چیز ظریف یا مشکل باشد. به رفتار مربی عکس العمل نشان می دهد و زبان مربی را بسیار زود فرا می گیرد . 

       درغرب به دو خون ها زیادتر از ایران اهمیت می دهند هر دو گونه اسب خو نگرم با هم جفت داده شوند در صورتی  که انتخاب به قاعده و برابراصول ژنتیک باشد کره یا اسب دو خونی به وجود خواهد آمد که غالباً کارآمد است و مطابق خواسته ی مالک و طراح است .اسب های چناران در ایران خواسته ی تولید کننده ی خود را که جهان گشایی بود به خوبی برآوردند و هم اکنو ن نیز میدان های اسبدوانی ایران از دو خون های آنگلو ترکمن موج می زند زیرا خواسته ی مالکان کورس کار را به خوبی بر آورده می کند. در این کتاب ما هم از آن ها نام می بریم و هنرشان را می نماییم.         

http://ilkhichi.persiangig.com/picture/horse%20pedegree2.jpg                               

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما 4 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

 

 

Get our toolbar!

Ilkhichi.com website reputation

شما اینجا هستید:   خانه مطالب سایتاندام شناختی اسبنژاد شناسیاسب های خون گرم
برای حمایت از ما امتیاز دهید